VideoBank Fiókok és ATM-ekKérjen időpontot! TeleBank06 80 350 350 Írjon nekünk! Árfolyamok

Interim menedzsment – Körkép a nemzetközi és hazai piacon

Szerző

MBH Bank Nyrt.

Olvasási idő

4 perc

Megjelent

2023.07.14

Az INIMA (International Network of Interim Manager Associations) 2023-as éves kutatása szerint 2022-ben az interim menedzserek keresletében szignifikáns növekedést láthattak a piac szereplői, az interim menedzserek kihasználtsága 6%-kal növekedett az előző évhez képest. 2022-ben a legnagyobb kihívást a változásmenedzsment, a folyamat optimalizálás, a projektmenedzsment és az üzletfejlesztés jelentette a megkérdezett vállalatok körében – de a magyar piacnak is megvannak a maga sajátosságai.

Az interim menedzsment egyre népszerűbb lehetőséggé vált az elmúlt időszakban azon vállalatok számára, amelyek átmeneti vezetői hiánnyal néznek szembe, vagy egy adott projektet szeretnének csak megvalósítani, és ehhez keresnek külsős, vezetői képességekkel megáldott szakembert. Ebben a cikkben az interim menedzsment néhány legújabb trendjét vesszük górcső alá.

Digitális transzformációt ismerő nomádok

Az interim menedzsment egyik legjelentősebb trendje a digitális transzformációs szakértelem iránti növekvő kereslet. Mivel egyre több vállalat igyekszik új technológiákat bevezetni és digitalizálni a működését, olyan tapasztalt interim menedzserekre van szükségük, akik segítenek nekik eligazodni ebben a folyamatban. Az informatikai, adatelemzési vagy digitális marketing háttérrel rendelkező interim menedzserek nagy keresletnek örvendenek, csakúgy, mint azok, akik a változások kezelésében és a kulturális átalakítási kezdeményezések vezetésében tapasztalattal rendelkeznek.

Fenntarthatóság és ESG

Egy másik trend az interim menedzsmentben, hogy a fenntarthatóság, a környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) kérdések egyre nagyobb hangsúlyt kapnak. Ahogyan a vállalatokon egyre nő a nyomás, hogy társadalmilag felelős és környezeti szempontból fenntartható módon működjenek, úgy egyre jobban értékelik azokat az interim menedzsereket, akik segíteni tudják őket ennek elérésében. Az ESG-jelentések, a fenntartható üzleti gyakorlatok és a vállalati társadalmi felelősségvállalás területén jártas menedzserek iránt szintén nagy a kereslet.

Magyarországon ma már több képzés elérhető ESG szemléletformáló, illetve tanácsadói témakörben: ilyen például a Bankárképző ESG tanácsadói képzése, vagy a PwC ESG szemléletformáló képzése.

Agilis és rugalmas munkavégzés

Ahogy a világ egyre gyorsabbá és versengőbbé válik, a vállalatok egyre agilisabb és rugalmasabb munkaerőt keresnek. Egyre keresettebbek azok az interim menedzserek, akik szívesen dolgoznak távolról, vagy gyorsan tudnak (és szeretnek) különböző helyszínekre utazni.

Soft skillek

Végezetül egyre nagyobb a kereslet az olyan interim menedzserek iránt, akik erős "soft skillekkel" rendelkeznek. Mivel a vállalatok egyre inkább a pozitív munkahelyi kultúra megteremtésére összpontosítanak, nagyra értékelik azokat az interim menedzsereket, akik hatékonyan tudnak kommunikálni, kapcsolatokat építeni és motiválni a csapatokat.

Interim menedzsment a hazai piacon

A magyar piaci helyzetet elemezve a Hammel & Hochreiter szakértői elmondták, hogy a nemzetközi trendek várhatóan csak 1-2 év múlva fognak Magyarországra is begyűrűzni. Ezért a továbbiakban az itthon működő nemzetközi és hazai tulajdonú cégekre jelenleg legjellemzőbb szolgáltatási területeket tekintjük át.

Az itthon működő nemzetközi cégek 5 legjellemzőbb szolgáltatási területe:

  • Minőségirányítás (QM) – Az ideiglenes minőségügyi vezető végrehajtja, koordinálja, irányítja és ellenőrzi a szervezet minőségpolitikájának megvalósításához, és a választott minőségirányítási rendszer (QMS) követelményeinek való megfelelés biztosításához szükséges tevékenységeket.
  • Termelés (Production) – A leghatékonyabb működés érdekében egy cégen belül át kell tudni látni a napi folyamatokat, biztosítva a munka zavartalanságát és a rendelkezésre álló erőforrások legoptimálisabb felhasználását.
  • Humánerőforrás-menedzsment (HR) – A munkaerőhiány ellenére sok helyen még mindig nincs fókuszban ez a terület. Gyakori panasz az emberhiány, pedig sokszor a munkaszervezéssel és a munkaidő tényleges felhasználásával van probléma.
  • Ellátásilánc-menedzsment (SCM) – Számos olyan feltétel van, amelytől gazdaságos lesz a beszerzési vagy az értékesítési folyamatunk. A hazai piacon még van hová fejlődni: az ellátási láncnak át kell alakulnia, illetve az olyan, beszerzéshez kötődő előítéleteknek is, mint például a külföldi termék jobb, így természetesen drágább is, a kínai termék pedig olcsó, ezért érdemes mindent onnan beszerezni.
  • Információs technológia (IT) – Ritkábban, de az interim menedzserek informatikai területen is biztosítanak szolgáltatásokat, ezáltal az IT menedzserek helyettesítői, illetve segítői lehetnek.

Az itthon működő hazai tulajdonú cégek 4 legjellemzőbb szolgáltatási területe:

A hazai tulajdonú cégek esetében négy fontos szolgáltatási területet különböztethetünk meg – a generációváltási tanácsadást, az üzletfejlesztés elősegítését, a pénzügyi tanácsadást, valamint általános menedzseri feladatok ellátását.

A hazai családi vállalkozások körében megfigyelhető, hogy míg a nemzetközi piacon inkább specialistákat keresnek vezetők helyett, addig hazánkban elsősorban a krízismenedzsment a fő szempont.

  • Generációváltási tanácsadás –

Ebben a szolgáltatási körben az utódlás kihívásaira-kérdéseire helyeződik a hangsúly a vállalat továbbélése céljából. Számos probléma adódhat a váltás során, ha egyáltalán nincs, vagy nincs megfelelő utód, ha a felsővezetők félnek a kontrollvesztéstől és bizonytalanná válik a vállalati jövőkép. Ebben a komplex szituációban is hasznos az interim menedzserek objektivitása és szakértelme, akik szolgáltatóként képesek költséghatékonyan és rugalmasan nekilátni a feszültségek feloldásának.

  • Üzletfejlesztés (Business Development) –

A jelenlegi gazdasági körülmények között eljutottunk oda, hogy termelő és szolgáltató vállalkozások is ahhoz kérnek segítséget, hogy kielégíthessék a biztonság iránti szükségletüket, fenn tudják tartani a folyamatos árbevételüket. Ehhez szükség van egy átgondolt üzleti tervre, valamint olyan ötletekre és kapcsolatokra, amelyek válságállóvá teszik a vállalkozást, és lehetővé teszik növekedését.

Egy vállalatnak gyakran képesnek kell lennie a megújulásra, új szemléletmódok alkalmazására, ezért is érdemes bevonni a tervezésbe egy külső tanácsadó szakembert, aki javaslatokat tehet a változtatásokra. Sok interim menedzser a lean módszerrel dolgozik, azaz arra fókuszál, hogy a leginkább gazdaságos módon történhessen meg a vállalat irányítása.

  • Pénzügyi tanácsadás (CFO) –

A gyakorlati tapasztalattal rendelkező pénzügyi menedzserek kieső vezetői erőforrások pótlására vagy speciális szaktudást igénylő, kritikus feladatok ellátásra is alkalmasak. Nagy befektetések, pénzügyi döntések esetén szükség lehet szakértelmükre, ezzel is csökkentve a beruházások kockázatát.

  • Általános menedzsment (GM) –

Nem ritka, hogy az interim feladatok megkezdését követően a szakértők a szükségleteknek megfelelően tanácsadással, képzéssel, fejlesztéssel, munkaerő-kereséssel és kiválasztással, csoportos vagy egyéni coachinggal támogatják a projektet, biztosítva annak sikerességét.

(forrás: Rugalmasság és újratervezés | Hammel & Hochreiter (hammelhochreiter.com)
(forrás: Kríziskezelő interim menedzserek ma – menedzseri alapkompetencia holnap | Hammel & Hochreiter (hammelhochreiter.com) )


Iratkozzon fel hírlevelünkre, amennyiben szeretne:

  • értesülniés meghallgatni a legfrissebb MBH Business Podcast sorozat adásait,
  • szakértőktől tájékozódni a vállalkozását érintő aktuális piaci, gazdasági helyzetről,
  • piaci trendeket látni KKV-kat vizsgáló, ágazati kutatásokból,
  • inspirálódni különböző fontos, cégvezetéshez szükséges témák kapcsán,
  • esetleg elsőként szeretne értesülni egy Ön számára érdekes szakmai rendezvényről

Kérjük olvassa el Adatkezelési tájékoztatónkat A "Feliratkozás" gombra való kattintással Ön tudomásul veszi a tájékoztatóban foglaltakat és egyúttal hozzájárul az Ön által megadott személyes adatok fentiek szerinti kezeléséhez.

*Kötelezően kitöltendő mezők.