Fektessünk a jövőbe!

Szerző
Budapest Bank

Olvasási idő
3 PERC

Megjelent
2022.03.02. 14:00

„Többet, jobban, hatékonyabban – KKV beruházások kicsit másként” – ez volt a mottója az év első Budapest Business Live online rendezvényének, ez egyben az első olyan alkalom volt, amire a Magyar Bankholding mindhárom tagbankjának ügyfelei meghívást kaptak. A vállalati témájú konferencián a beruházások, az innováció,a digitalizáció és automatizáció témakörén belül osztották meg ismereteiket hazai vállalatvezetők és a téma szakértői.

2022.február 22-én tartották meg az év első Budapest Business Live webinárját, amelytöbb okból is különleges volt az online konferenciasorozat életében: ez alkalommal először, nemcsak a Budapest Bank, hanem a Magyar Bankholding másikkét tagbankja, az MBH Bank és a MBH Bank ügyfelei is meghívást kaptak arendezvényre.

A webinár házigazdája Varga Edit, televíziós műsorvezető volt, aki elsőként Bertalan Sándornak, a Magyar Bankholding középvállalati üzletág vezetőjénekadta át a szót, aki köszöntötte a résztvevőket és kiemelte a rendezvény jelentőségét a bankcsoport életében: a történelmi egyesülés során egy nagykereskedelmi bank formálódik a Magyar Bankholding ernyője alatt, amely a vállalati szegmensben a legnagyobb bankcsoport lehet Magyarországon. Ennek megfelelően stratégiai cél a hazai vállalatok támogatása, amely a legmagasabb szintű ügyfélkiszolgálás mellett számos egyéb eszközzel is lehetséges. A Budapest Business Live online rendezvény például remek lehetőséget teremt arra,hogy a mikro-, kis- és középvállalatok napirendjén lévő legfontosabb gazdasági kérdésekről megoszthassák tapasztalataikat azok, akik sikerre vittek egy vállalkozást.

„A világ gyorsan változik, ezért nagyon gyors átalakulásra van szükség”

Varga Edit első beszélgetőpartnere Bíró Zoltán volt, aki a Ferzol Lemezmegmunkáló Kft. ügyvezető igazgatójaként a digitalizáció jelentőségéről számolt be.Családi vállalkozásként indult cégük jelenleg 700 főt foglalkoztat három telephelyen. Az általuk végzett munkában elengedhetetlen az automatizáció és arobotizáció, szerinte a legnehezebb feladat, hogy a kollégákat is meggyőzzék a fejlesztések létjogosultságáról. Sokan a munkájukat féltik a digitalizáció miatt, az ügyvezető szerint azonban a robotizáció miatt bekövetkező kapacitás növekedésmiatt csak nőni fog a munkaerő igény.

Hogyan segíti a digitalizáció a gyártás-fejlesztési beruházások tervezhetőségét és sikerességét?

A webinár következő előadói Elek Sándor, az IDM-Systems Zrt. vezérigazgatója,illetve Tegzes Dániel, a Continest Zrt. stratégiai igazgatója voltak. Az IDM-SystemsZrt. szakértőként és rendszerintegrátorként támogatja a digitális gyártást,illetve a high-level automatizációt. Elek Sándor úgy fogalmazott, hogy az ipar 4.0 folyamatok forradalomként való kezelése egyelőre vitát jelent szakmaiberkekben, az azonban biztos, hogy aki kimarad ezekből a fejlesztésekből, nagy vesztese lehet az átalakulásnak. Egy komplett szimulációs tervvel érkezett a webinárra, amelyben azt részletezte, hogy az IDM-nél hogyan támogatnak egyberuházást digitalizációs és automatizációs szempontból.

Velük működött együtt a Continest Zrt., amelynek stratégiai igazgatója, Tegzes Dánielszámolt be a cég tevékenységéről. A hagyományos konténergyártáshoz képest jóval szofisztikáltabb technológiát alkalmazó Continestnél óriási szükség van a precizitásra, ebből kifolyólag pedig az automatizációra, robotizációra is. Ezért kezdtek el dolgozni az IDM-Systems-szel, miután egy holland szabadalom megvásárlását követően belevágtak a székesfehérvári vállalkozás fejlesztésébe.

Az előadás végén Elek Sándor egyfajta ébresztőt kiáltott a hazai vállalkozások felé, hogy fektessenek be az automatizációs folyamatokba. Szerinte az 1-5%-os árrés,amellyel drágább egy digitalizációs beruházás a hagyományosnál, bőven megtérül egyvállalkozás életében.

Régen szitokszó volt, ma szükséglet

Az online eseményen ezután egy panelbeszélgetés következett, amelynek résztvevői Karsai Béla, a Karsai Műanyagtechnika Holding Zrt. elnöke, Rácz László, a SzelenceIpari Megoldások Kft. ügyvezető igazgatója, valamint Horváth Attila, a Stock& Go Kft. ügyvezető igazgatója voltak.

Karsai visszaemlékezett az 1990-es évek végére, amikor az innováció még szitokszónak számított, mára azonban megkerülhetetlen napirendi pont lett egy vállalkozás életében. Úgy gondolja, az innováció nélkül szinte lehetetlen megfelelő profitot elérni, és fenntartani a vállalat munkavállalói állományát.

Rácz László egy multinacionális vállalatnál szerzett tapasztalatokat, amelyeket kamatoztatni tud a vállalat fejlesztésében, illetve a munkavállalói csapatmegtalálásában és megtartásában is. Fontosnak tartja, hogy a bértömeget a piaciátlag felett tartsa, ehhez pedig minden évben 50%-os árbevétel-növekedést tűzki célul.

A Horváth Attila által vezetett cég, a Stock & Go Kft. többek között arról híres, hogy ők gyártják a Foxpost automatákat, ezek után nem is kérdés, erősségeik közé tartozik-e az innováció, illetve a digitalizáció. Számukra a vállalat fejlesztésében az új megoldások keresése és a széles termékcsalád játszott komoly szerepet.

Pályázat vagy saját tőke?

A panelbeszélgetést egy Q&A rész követte, amelyben a webinár összes szakértője, előadója válaszolt a résztvevők által feltett kérdésekre. Szóba került többek között az is, hogy pályázatokból vagy saját tőkével érdemes finanszírozniaz innovációt egy vállalatnál. Abban konszenzus volt a szakemberek között, hogy tanácsos kihasználni a pályázat adta lehetőségeket, ugyanakkor egy vállalatnak rendelkeznie kell olyan saját tőkével, amelyekből ezeket a folyamatokat finanszírozni tudja. Kiderült az is, hogy az innovatív beruházások megkezdéséhez nem fontos, hogy egy cég elérjen egy adott méretet, Tegzes Dániel szerint inkább azt kell figyelembe venni, hogy a szervezet hova szeretne eljutni. Mindemellett szó esett arról is, hogyan lehet kezelni az emberi erőforrásokat egy olyan vállalatnál, amely komoly automatizációs fejlesztéseket folytat.

Facebook

Tovább

Linkedin

Tovább
youtube.png

YouTube

Tovább
spotify_1.png

Spotify

Tovább
soundcloud.png

Soundcloud

Tovább

Iratkozzon fel hírlevelünkre, amennyiben szeretne:

  • értesülniés meghallgatni a legfrissebb MBH Business Podcast sorozat adásait,
  • szakértőktől tájékozódni a vállalkozását érintő aktuális piaci, gazdasági helyzetről,
  • piaci trendeket látni KKV-kat vizsgáló, ágazati kutatásokból,
  • inspirálódni különböző fontos, cégvezetéshez szükséges témák kapcsán,
  • esetleg elsőként szeretne értesülni egy Ön számára érdekes szakmai rendezvényről

Kérjük olvassa el Adatkezelési tájékoztatónkat A "Feliratkozás" gombra való kattintással Ön tudomásul veszi a tájékoztatóban foglaltakat és egyúttal hozzájárul az Ön által megadott személyes adatok fentiek szerinti kezeléséhez.

*Kötelezően kitöltendő mezők.