VideoBank Fiókok és ATM-ekKérjen időpontot! TeleBank06 80 350 350 Írjon nekünk! Árfolyamok

Építőipar: hamarosan visszatérnek a daruk az országba

Szerző

MKB Bank Nyrt.

Olvasási idő

4 perc

Megjelent

2023.04.18

Az építőipar teljesítménye több hónapja már csak stagnálást mutat, az idén év eleji visszaeséssel tovább erősödött ez a trend. Az ágazat teljesítménye folyamatosan elmarad a koronavírus-válság előtti csúcstól. 2022 januárhoz viszonyítva idén januárban 3,6%-kal, míg a tavaly decemberihez képest 5%-kal csökkent az építőipari termelés volumene.

Ezzel folytatódott a tavalyi év második felében kezdődött lassulási folyamat, melynek legfőbb oka a finanszírozási lehetőségek szűkülése. 2022-ben a kormány mintegy 2100 Mrd forint értékű megrendelést halasztott a 2024. év utáni időszakra takarékossági okokból. Ezek mellett a kiszámíthatatlan energiakörnyezet, az egekben járó infláció, a bérfeszültségek, a külföldi versenytársak és a növekvő alapanyagárak is nagymértékben befolyásolják a hazai építőipari cégek mindennapjait. A visszapillantó tükörbe nézve borús a kép.

A jövőt tekintve azonban számos tényező van, ami mérsékelt optimizmusra ad okot: az infláció enyhülésével, a kamatszintek mérséklődésével, a hitelezés lassú felfutásával és az uniós források beérkezésével javulhat a helyzet itthon az év második felétől. A Baross Gábor Hitelprogram indulása, illetve annak megemelt kerete segítheti az ágazat fellendülését, de az uniós támogatások beérkezése jelentheti hosszabb távon az áttörést.

Az ágazat folyamatait tekintve az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 4 százalékkal, az egyéb építményeké 2,1 százalékkal csökkent. A megkötött új szerződések volumene 28%-kal, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 23,2%-kal, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 36,2%-kal esett vissza a 2022. januári, magas bázishoz képest. A magyar adat nagyjából követi az európai és a régiós trendeket. A decemberi erős lassulás után januárban éves és havi szinten is csak minimálisan nőtt az építőipari termelés az euróövezetben.

Mindezen tényezőket együttvéve idén 5% körüli visszaesés jöhet az iparágban becslésünk szerint, a jövő évi szint pedig még bizonytalan a rendelésállományok fényében. Az elmúlt hónapok tendenciái alapján a fizetőképes kereslet további bővülése 2023-ban nem várható. Az ipari szektor létesítményei és a logisztikai beruházások húzhatják az ágazatot a 2023. évben; míg a lakásépítés és az állami megrendelések csökkenni fognak. 2023-2024 években Magyarországon a lakásgazdálkodásnak elsődlegesen nem kapacitáshiány vagy szabályozási kérdések szabnak korlátot, hanem a forráshiány.

Az infláció és a kamatszintek csökkenése érdemben javítja a kilátásokat, így az év második felétől kezdve a megrendelésállomány fokozatos bővülésével számolunk, amely várhatóan a 2024-es aktivitást is növeli majd. Ha nem is egyik napról a másikra, de a beruházások fokozatos felfutásával és azt ezt jelképező daruk számának növekedésével is számolunk.

Iratkozzon fel hírlevelünkre, amennyiben szeretne:

  • értesülniés meghallgatni a legfrissebb MBH Business Podcast sorozat adásait,
  • szakértőktől tájékozódni a vállalkozását érintő aktuális piaci, gazdasági helyzetről,
  • piaci trendeket látni KKV-kat vizsgáló, ágazati kutatásokból,
  • inspirálódni különböző fontos, cégvezetéshez szükséges témák kapcsán,
  • esetleg elsőként szeretne értesülni egy Ön számára érdekes szakmai rendezvényről

Kérjük olvassa el Adatkezelési tájékoztatónkat A "Feliratkozás" gombra való kattintással Ön tudomásul veszi a tájékoztatóban foglaltakat és egyúttal hozzájárul az Ön által megadott személyes adatok fentiek szerinti kezeléséhez.

*Kötelezően kitöltendő mezők.