VideoBank Fiókok és ATM-ekKérjen időpontot! TeleBank06 80 350 350 Írjon nekünk! Árfolyamok

Cégértékesítés: éves előrejelzés, szolgáltatások, módszerek

Szerző

MBH Bank Nyrt.

Olvasási idő

5 perc

Megjelent

2023. 07. 27.

Egy vállalkozások eladására számos okból sor kerülhet – hazánkban mégis az a leggyakoribb eset, amikor egy kis- és közepes vállalkozást egy nála meghatározóbb piaci szereplő vásárol meg. Vajon milyen tényezők befolyásolják a cégértékesítést, mit várhatunk a jelenlegi gazdasági környezetben ezen a téren? Cikkünkben ezekre a kérdésekre kerestük a választ, illetve az is kiderül, hogy az M&A típusú tranzakciós folyamatokban milyen szerepet játszanak a pénzintézetek vevői és eladói oldalon, mely banki szolgáltatásokon lehet érdemes elgondolkodniuk a szerződő feleknek, valamint hogyan határozhatjuk meg egy cég értékét és eladási árát.

A cégértékesítést befolyásoló tényezők

A gazdaság és a külső környezet alakulása – infláció, kamatok, kilátások – mind-mind nagyban befolyásolják a cégértékesítések mennyiségét, sikerét. A 2023 évi Q1-es – többek között a kockázati tőkét elemző – adatokból kiindulva súlyos visszaeséseket láthatunk a statisztikákban, amely megelőlegezi a cégeladások- és értékesítések arányának visszaesését. A nagyvállalatok stratégiájában sokszor fontosabb szerepet kap, hogy növeljék a bevételeket, megerősítsék az ügyfelek bizalmát és elérjék a stabilan jövedelmező működést a folyton változó gazdasági helyzetben, a cégfelvásárlás és az ezzel együtt járó növekedés pedig általában nem játszik kitüntetett szerepet ebben a modellben. A jelenlegi gazdasági környezetből adódó bizonytalanságok is olyan visszatartó tényezőt jelentenek, amelyek miatt a vállalatok többsége nem vágna bele idén egy felvásárlásba. A következő kérdések merülhetnek fel a felvásárlási kezdeményezések kapcsán:

  • Milyen gazdasági kihívások várhatóak az idei évre, mikor indul meg a dinamikusabb növekedés?
  • Hogyan hat az adott cégemre, piacomra az infláció?
  • Várható-e költség növekedés, esetleg ügyfél- vagy fogyasztószám csökkenés?

A felvásárlást kezdeményező vállalatok körében várhatóan egy érdekes kettősséget figyelhetünk meg a következő időszakban, miszerint az átlagos, középszerű cégeknek szinte lehetetlen lesz kedvező áron vevőt találniuk, míg a már jelenleg is jól profitáló cégekre még inkább felélénkül a kereslet. A különleges és speciális értékajánlattal rendelkező vállalatokat előreláthatólag a jelenlegi gazdasági környezetben is keresik majd, így viszonylag könnyen, jó áron találhatnak vevőt. Habár a stratégiai befektetők által végrehajtott tranzakciók területén visszaesés várható, azonban az úgynevezett private equity (magántőke) alapok és befektetők aktivitása továbbra is erős lesz, így magas számban valósulhatnak meg a jellemzően 10-20 vagy akár 50 millió euró fölötti tranzakciók is.

Cégértékesítéshez kapcsolódó banki szolgáltatások

Az M&A (angolul merger and acquisiton, azaz két nagyobb cég egyesülése, vagy egy cég felvásárlása) esetén a banki finanszírozás gyakran kulcsfontosságú, és mindhárom félnek – a vevőnek, az eladónak, illetve a banknak is – kedvező. A bank vevői és eladói oldalon is beléphet a cégértékesítési folyamatba valamely szolgáltatásával, illetve számos cég rendelkezik a működéshez, beruházáshoz kapcsolódó hitelekkel, ami miatt egy tranzakciónál szintén a bank közreműködésére van szükség.

A vállalatok között végbemenő M&A típusú pénzügyi tranzakciók – az összeolvadás, egyesülés, fúzió vagy felvásárlás – jelentős részénél megszokott, hogy a vevő a tőke mellé banki hitelt társít. A bank finanszírozó félként lép be a folyamatba, így a vevőnek kevesebb tőkét kell a tranzakcióba fektetnie. Az M&A ügyleteknek az alacsony banki kamatok kedveznek igazán, hiszen ilyen esetben jelentős részben a megvásárolt társaság jövőben megtermelt cash flow-ja termeli meg a vételárat. Az eladó félnek a bank pedig abban nyújthat segítséget, hogy a vételár összegéről a legkedvezőbben rendelkezzen: privátbanki szolgáltatás igénybevételével a szakértők összeállítják számára a megfelelő befektetési portfóliót.

Olyan esetekben is fordulhatnak a bankhoz a szerződő felek, ha a cégértékesítés során valamilyen okból kifolyólag nem egy összegben kerül kifizetésre a vételár – ilyenkor gyakran felmerül a bankgarancia, a szerződést biztosító mellékkötelezettségeként, vagy egy letéti számlára kerülhet a később fizetendő vételár részlet, mely az eladónak ad komfortérzetet. Amennyiben egy eszközintenzív – ingatlannal, gépekkel rendelkező – vállalkozás kapcsán merül fel az értékesítés, amelyekhez valamilyen banki finanszírozás társul, akkor szinte biztosan a tranzakció megvalósításának előírt feltétele lesz, hogy a bank is aláírja a tulajdonosváltást.

Cégértékelési módszerek

A cégértékelés módszertana napjainkban leginkább az ingatlanpiaci árazásokhoz hasonlít, ahol az ingatlan értékét az adja, hogy mennyit adnak érte. Ugyanakkor létezik néhány módszer az érték hozzávetőleges meghatározására, amely az adásvételi szerződéskötés folyamatában is kiindulási pont lehet. A következő módszerek segíthetnek egy vállalat értékének meghatározásában:

  • DFC-metódus (diszkontált cash-flow, pénzáramlás): a vállalat pénztermelő képességét veszi alapul és különböző szorzók segítségével számítja ki egy adott, jövőbeli időtávban megtermelt pénz jelenértékét. A módszer hátránya, hogy ha a cég jelenlegi bevételtermelő képessége alacsony, az értékelés során sem fogunk hatalmas összegeket kapni.
  • Piaci tranzakción alapuló módszer: ez esetben a korábbi vállalatértékelésekből indulhatunk ki, az értékbecsléseket az ismert piaci tranzakciók alapján végzik. Azokban az esetekben nem alkalmazható ez a módszer, ha olyan piacon dolgozunk, ahol nem érhetőek el aktuális adatok a korábbi felvásárlásokról, vagy azok nem konvertálhatók át saját vállalkozásunk helyzetére.
  • Értékpapírok árértéke: tőzsdei cégek esetén megkönnyíti az értékelést a nyilvános forgalomban lévő értékpapírok aktuális ára. Azonban a potenciális vásárlók csak ritkán kínálnak a tőzsdei árértékkel teljesen megegyező árat, így még ilyenkor is szükség van az alapos felkészülésre, illetve gyakran külsős szakértő bevonására a cégeladás folyamatába.

Iratkozzon fel hírlevelünkre, amennyiben szeretne:

  • értesülniés meghallgatni a legfrissebb MBH Business Podcast sorozat adásait,
  • szakértőktől tájékozódni a vállalkozását érintő aktuális piaci, gazdasági helyzetről,
  • piaci trendeket látni KKV-kat vizsgáló, ágazati kutatásokból,
  • inspirálódni különböző fontos, cégvezetéshez szükséges témák kapcsán,
  • esetleg elsőként szeretne értesülni egy Ön számára érdekes szakmai rendezvényről

Kérjük olvassa el Adatkezelési tájékoztatónkat A "Feliratkozás" gombra való kattintással Ön tudomásul veszi a tájékoztatóban foglaltakat és egyúttal hozzájárul az Ön által megadott személyes adatok fentiek szerinti kezeléséhez.

*Kötelezően kitöltendő mezők.