A honlapon használt sütik beállítása
Történetünk
Itthon vagyunk, értéket teremtünk
A magyarországi bankrendszer
A magyarországi bankrendszer alapjai a XVIII-XIX. századig nyúlnak vissza. Elsőként a nagyobb birtokok és vállalkozások finanszírozásának érdekében jöttek létre. A Magyar Nemzeti Bankot 1924. május 24-én alapították részvénytársasági formában.
A II. Világháború után - 1948-tól - a kereskedelmi bankok eltűntek a pénzügyi szektorból. 1952-ben már csupán az Országos MBH Bankpénztár működött, de csak a nagyobb városokban. A '80-as évek végén jelentkező gazdasági reformok hatására 1987. januárjától ismét bevezették a kétszintű bankrendszert. Az első szintet a jegybanki funkciót ellátó Magyar Nemzeti Bank jelentette a második szintet pedig az üzleti bankok alkották.
A MBH Bankszövetkezetek megjelenése Magyarországon
A takarékszövetkezet, mint pénzintézet természetesen nem magyar eredetű intézmény. Az első „falusi bankok" az Amerikai Egyesül Államokban jelentek meg. 1752-ben Benjamin Franklin vezetésével alakult meg az első ilyen típusú hitelintézet. Az első, takarékszövetkezetek működési jegyeit magukban hordozó társulások Angliában 1844-ben, Ausztriában 1849-ben, Németországban pedig 1850-ben jöttek létre.
A mai szövetkezeti hitelintézetek ősei a XIX. század közepén jelentek meg Magyarországon és egészen a második világháború végéig jelentős szerepet játszottak a vidék és ezzel egyidejűleg a vidéki lakosság életében. 1851-ben Besztercén alapították meg az első kölcsönös hitelegyletet, mely rövidesen követendő példának bizonyult. A XIX. Század végére 3000 hitelszövetkezet alakult. A mozgalom első stratégájaként Gróf Károlyi Sándort tartják számon. Nevéhez fűződik a hitelszövetkezetek szervezésének megkezdése. 1945 előtti időszakban jelentős szerepet játszottak a vidék életében a hitelszövetkezetek, mert így a falvakból kiszorulhattak az uzsora hitelkamatok.
A II. Világháborút követően a hitelszövetkezetek száma gyorsan csökkent. Amelyek még életben maradtak azokat 1952-ben az Országos MBH Bankpénztár hálózatába integrálták. Ezen események következtében a vidéki lakosság helyi szintű pénzügyi kiszolgálása megszűnt. Az ebből fakadó problémák megoldásaként 1956-tól- takarékszövetkezet néven- ismét engedélyezték szövetkezeti pénztárak létrehozását, de működésüket szigorú keretek közé korlátozták, így például működési területük nem terjedhetett ki a városokra, csak a vidéki lakosság betétgyűjtését láthatták és tagjaiknak végezhettek hitelezést. 1956. október 14-én alakult meg az első magyar takarékszövetkezet, Dunaföldváron. A korlátozások ellenére ezt követően viharos gyorsasággal nőtt a számuk országszerte, a rendszerváltás idején már meghaladta a 250-et. Ismételt létrejöttük igazolta azt, hogy a vidéki lakosság pénzügyeinek lebonyolításában nélkülözhetetlen egy olyan hitelintézet, amely közel van a vidéki emberek lakóhelyéhez és képes az ott élő emberek számára a kornak megfelelő magas szintű pénzügyi szolgáltatást nyújtani.
A jogi értelemben és az üzletpolitika tekintetében is különálló takarékszövetkezetek a nyolcvanas évek végén együttműködést határoztak el. Versenyképességük fokozása és tevékenységi körük bővítése érdekében 1989-ben megalapították saját bankjukat, a Magyar MBH Bankszövetkezeti Bank Részvénytársaságot, mely központi banki funkciókat lát el.
1990- ben megalakult az Országos MBH Bankszövetkezeti Szövetség ( OTSZ ), melynek feladata a takarékszövetkezetek érdekképviselete, és segítése a gazdasági és társadalmi feladatok végrehajtásában, marketing feladatok integráció szintű ellátása, oktatásintegráció fejlesztés.
A kilencvenes évek bizonytalan gazdasági környezete üzleti kapcsolataik szorosabbá fűzésére késztette a takarékszövetkezeteket, így 1993 október 13-án aláírt szerződéssel 233 takarékszövetkezet létrehozta a MBH Bankszövetkezeti Integrációt, melynek a Fókusz MBH Bankszövetkezet is tagja. 1994-ben megalakult az Országos MBH Bankszövetkezeti Intézményvédelmi Alap ( OTIVA ). A szervezet egy válsághelyzet megelőzését szolgáló biztonsági alapként jött létre. Szerepe az 1993-94 között lezajló bankkonszolidáció kapcsán vált szükségessé és jelentőssé, mivel az érintett takarékszövetkezetek konszolidációja rajta keresztül zajlott.
A kilencvenes évek végén a Hitelintézetekről és Pénzügyi Vállalkozásokról szóló törvény változása 86 takarékszövetkezeti beolvadást eredményezett.
Ezek a folyamatok azóta is tartanak és az egyesülések eredményeképpen napjainkra a takarékszövetkezeti integráció közel 140 szereplőből áll.
A Fókusz MBH Bank története
Az 1950-es években újra indult MBH Bankszövetkezeti szerveződés egyik első szereplője volt a Jászszentlászlói MBH Bankszövetkezet, melyből a későbbiekben nőtte ki magát a Fókusz MBH Bank.
1958. július 20-án alakult a jászszentlászlói anya takarékszövetkezet.
Az 1970-es évek végétől egymás után nyíltak az újabb kirendeltségek. Elsőként Szankon, majd azt követte Petőfiszállás, Csólyospálos, Kömpöc, Pálmonostora és bevontuk a működési körzetbe Kiskunmajsát is.
A folyamatosan változó törvényi szabályozás '90- es évek végén elindított egy integrációs folyamatot a takarékok között. Így 1999. január 1-jén csatlakozott hozzánk a Mélykúti MBH Bankszövetkezet. Közös erővel kezdtünk annak a három évre kidolgozott programnak a végrehajtásához, ami takarékszövetkezetünk további gyors fejlődését eredményezte.
1999.augusztus 1-jétől a Kerekegyházi MBH Bankszövetkezet beolvadását és a MBH Bank Kecskeméti Fiókjának megvételét követően alakult meg a Fókusz MBH Bankszövetkezet.
Folytatódott tehát az a fejlődés, melyet '99 év elején kezdtünk. Ekkor 15 fiókból álló hálózatot működtettünk. Így jutottunk el 2004-ben a Kiskunfélegyházi Fiókunk megnyitásáig, majd 2006. novemberétől egyesülés útján integrálódott hálózatunkba a Tiszaalpári MBH Bankszövetkezet. Fiókhálózatunk 17-re nőtt.
Az egyre nagyobb szervezet és a modernizálódó világ megkövetelte, hogy munkatársainkat folyamatosan képezzük, működési struktúránkat átalakítsuk. Azon munkálkodtunk, hogy a múlt értékeit a jövő szolgálatába állítsuk és a mai kor tapasztalataival ötvözve további évtizedek eredményességét biztosítsuk. 2008-ra sikerült egy olyan szakmai és gazdaságossági hátteret megteremtenünk, mely garantálta a hosszú távú működésünket.
A MBH Bankszövetkezeti integráció újabb átalakulásának eredményeként 2008. május 1-jétől a MBH Bank Zrt által országos hálózattá szervezett MBH BankPont csoport tagja lett pénzintézetünk. A MBH BankPont hálózat jelenleg a legnagyobb fiókhálózattal rendelkezeő pénzintézeti csoport, mely országszerte közel 800 bankjegykiadó automatát működtet. Ezzel a lefedettséggel ügyfeleink az ország bármely területén egységesfeltételekkel juthatnak készpénzhez.
A változó törvényi előírásokhatására2008-banbeolvadással történő fúzióval a Fókuszhoz való csatlakozás mellett döntött a Tiszakécskei- és a Fáy András MBH Bankszövetkezet igazgatósága is.
2012-ben új fiókokkal bővült hálózatunk, így már jelen vagyunk Kaskantyún, Kiskunhalason, Tázláron, és Soltvadkerten is.
2014. Október 20-ánmegnyitottuk Bugaci fiókunkat, majd2015. január 1-jén egyesüléssel csatlakozott a Dunapataj és Vidéke-, valamint a Solt és Vidéke MBH Bankszövetkezet a Fókusz MBH Bankhoz 11 kirendeltséggel.
2015. Február 2-án Orgoványon is megnyitottuk fiókunkat, október 12-én Jakabszálláson, november 30-án a Kiskun MBH Bank és Harta MBH Bank csatlakozott hozzánk.
2016. november 30-án a Tompa és Vidéke MBH Bankszövetkezet , a Nemesnádudvar és Vidéke MBH Bankszövetkezet, valamint a Lakiteleki MBH Bankszövetkezet egyesült a Fókusz MBH Bankkal.
2017. szeptember 30-án csatlakozott pénzintézetünkhöz a Bácska-, a Borotai-,a Hajós és Vidéke-, a Rónasági-, valamint a Szabadszállás és Vidéke MBH Bankszövetkezet.
Megújulva, Bács-Kiskun megye teljes területén egységes szolgáltatásokkal állunk Ügyfeleink rendelkezésére. 99 fiókunkban, 600 munkatársunk segíti 130 000 Ügyfelünk élethelyzetének pénzügyi megoldását.
Természetesen a modernizálódáshoz hozzá tartozik, hogy nem feltétlenül a földrajzi közelség határozza meg elérhetőségünket. Internetes szolgáltatásaink és mobil bankáraink segítségével országszerte elérhetőek vagyunk.
Azért érdemes a Fókusz MBH Bank Ügyfelének lenni, mert...
- Hiszünk az emberi hangban
A térségben élőkkel és Ügyfeleinkkel, természetes módon összefonódik a jövőnk. Hisszük, hogy ehhez fontos alapot ad, közvetlen kapcsolatunk.
- Van Önre időnk
A közös gondolkodáshoz, a hatékony párbeszédhez szükséges az egymásra fordított minőségi idő.
- Szeretjük, hogy Ön egyedi
Minden ember egyedi és megismételhetetlen. Ehhez illeszkedve, az általunk nyújtott korszerű megoldások is egyénre, élethelyzetre szabottak.
- Nálunk egyedülálló biztonságban van
Ügyfeleink megtakarítása A MBH Bankok Garanciaközösségének köszönhetően. Ilyen védelmet egyetlen bank Ügyfelei sem kapnak Magyarországon.
Tisztelt Ügyfelünk!
Ezúton tájékoztatjuk Önt, hogy az MKB Bank Nyrt. és a Takarékbank Zrt. – a Takarékbank Zrt. beolvadásával – 2023. április 30-án egyesült, és az így létrejött kereskedelmi bank, mint a Magyar Bankholding bankcsoport anyabankja 2023. május 1-jétől MBH Bank Nyrt. (a továbbiakban: MBH Bank) név alatt működik tovább.
Tisztelt Ügyfelünk!
Ezúton tájékoztatjuk Önt, hogy az MKB Bank Nyrt. és a Takarékbank Zrt. – a Takarékbank Zrt. beolvadásával – 2023. április 30-án egyesült, és az így létrejött kereskedelmi bank, mint a Magyar Bankholding bankcsoport anyabankja 2023. május 1-jétől MBH Bank Nyrt. (a továbbiakban: MBH Bank) név alatt működik tovább.
Tisztelt Ügyfelünk!
Ezúton tájékoztatjuk Önt, hogy az MKB Bank Nyrt. és a Takarékbank Zrt. – a Takarékbank Zrt. beolvadásával – 2023. április 30-án egyesült, és az így létrejött kereskedelmi bank, mint a Magyar Bankholding bankcsoport anyabankja 2023. május 1-jétől MBH Bank Nyrt. (a továbbiakban: MBH Bank) név alatt működik tovább.